1943’TEN BERİ DEĞİŞMEYEN LEZZETLER

İstanbul Taksim’deki Ayaspaşa Rus Lokantası 1943 yılından beri hizmet vermeye devam ediyor. Lokanta Beyoğlu’nun en eski Rus lokantalarından birisi ve yıllardır Rus yemek geleneğini sürdürüyor.

Ayaspaşa Rus Lokantası 1943 yılında Macar göçmen Judith Krischanovski ve eşi Beyaz Rus Boris Krischanovski tarafından açılmış. Karı koca Rusya’da 1917 Bolşevik İhtilali’nden sonra kaçarak yeni bir hayat kurmak zorunda kalmışlar. Karadeniz üzerinden İstanbul’a ulaşmışlar ve bir küçük lokanta açmışlar. Madam Judith’in kendi elleriyle pişirdiği yemekler o kadar lezzetli olmuş ki lokantanın ünü yayılmış.

Lokantayı 1979 da Cemal Ok devralmış ve hala işlerin başında o duruyor. Cemal Bey’in oğlu Serkan Ok Rusya’da 8 yıl yaşadıktan sonra İstanbul’a dönmüş ve babasıyla çalışmaya başlamış.

Lokanta kapısında Cemal Ok ile karşılaşıyorum.  Cemal Bey hem müşterilerle ilgileniyor hem mutfağa giriyor. Lokantanın orijinal dekoru hiç değiştirilmemiş; Bu yüzden lokantaya girince kendimi sanki bir eski Rus evinde hissettim.

Soruyorum. “Lokantacılığa nasıl başladınız?”

“1964’de 24 yaşındayken garson olarak çalışmaya başladım. Çok çalıştım, çok çaba harcadım. Lokantanın kurucularından Madam Judith’e çok saygı duyuyordum bana lezzetli yemeklerinin sırlarını öğretmeye çalıştı. 1979’da maddi ve manevi hazır olduğumu hissedince lokantayı devraldım. Burayı çok seviyorum, hiç ayrılmak istemiyorum, o yüzden haftada birkaç gün müşterilerle ilgileniyorum. Evet, hayatımın yaklaşık 60 yılı böyle güzel geçti.”

“Lokantada çalışan, garsonlar Rus mu? Türk mü?”

“Rus lokantası olduğumuz için aşçılarımız, garsonlarımız Rus ama elbette Türkçe biliyorlar. Rus yemeklerini doğru ve tariflerine göre yapmak için Rus aşçılara ihtiyacımız var. Bu bizim için çok önemli.”

Mönüyü görünce aralığın çok geniş olduğunu anlıyorum. Borş çorbası ve patatesli börek seçmeye karar veriyorum. Yemekler çok lezzetli. Mönüye bir göz gezdiriyorum, beef stroganoff, piliç kiyevski, Rus bifteği, schtnizel ve birçok Rus yemeği var. Yemek sırasında Rus müziğinin tadını çıkarabilirsiniz. Cuma, cumartesi günü lokantada canlı müzik de yapılıyor.

Ben lokantadan çıkarken Cemal Bey yanıma gelerek bir soru soruyor, “1946 yılında bu lokantada ne oldu biliyor musun?”

“Hayır” dedim.

“1946 da Bülent Ecevit Rahşan Hanım’a evlenme teklif etmiş.”

Vladivostok’lu bir Rus kızı olarak Ayaspaşa Rus Lokantası beni doğrusu şaşırttı. Rus yemeklerini denemek istiyorsanız bu lokantayı tavsiye ediyorum. Lokantayı işleten Cemal Ok yemeklerin lezzetinin 1943’den bugüne hiç değişmediğini söyledi.

 Yazı ve Fotoğraf: İuliia POKIDOVA (İAHA)