İAÜ’NÜN HACKİKO’SU

0
1448

İstanbul Aydın Üniversitesi ailesinin bir parçasıydı Rocky… Ne yazık ki geçtiğimiz yıl bugünlerde aramızdan ayrıldı. İstanbul Aydın Haber Ajansı’nın Rocky için yazdığı yazıyı sizlerle tekrar paylaşıyoruz. Seni hiç unutmayacağız Rocky. 

Richard Gere’ın başrolde olduğu “Hachiko” filminin bir benzeri İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yaşanıyor. Üniversitenin ilk binası eğitim kurumuna çevrilmeden önce bir banka şubesi olarak kullanılıyor. Binanın koruma köpeği olan Raki ise bölgenin  İstanbul Aydın Üniversitesi’ne dönüşmesinden sonra da alanı sahiplenmeye devam ediyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Raki’nin öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Soğuk bir kış günü buraya geldim, yeri yeni  satın aldık. Burayı bize tanıtıyorlar. Bir köpek gördüm. Sinirlendim, yani senin öğrenciyi burada ürkütmeye, korkutmaya ne hakkın var, ‘atın bunu buradan’ dedim. Kafasını yerden kaldırdı ‘Ya sen kim oluyorsun! Kimi kimin yerinden kovuyorsun’ der gibiydi.”

Bu vefa karşısında etkilenen Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın ricası üzerine kampüse  Raki’nin heykeli dikiliyor.

2003’den beri görevde

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin emektar köpeği Raki, kampus inşaatının ilk başladığı günden  beri üniversitenin kapısından bir an olsun ayrılmıyor. Raki, günün yirmi dört saati B Kapı’nın hemen yanında gelen gideni karşılarken heykeliyse kampus içerisinde öğrencileri bekliyor.

Yaklaşık on yıldır devriye görevine devam eden Raki, okulun etrafında kuş uçurtmuyor. Raki’yi okuldaki birçok öğrenci ve çalışan tanıyor. Öğrenciler, okulun emektarından kahramanmış gibi söz ediyor. Raki kimi zaman öğrencilere metrobüse kadar eşlik ediyor, kimi zaman saatlerce yerinde yatıyor. Okulun yapımından beri burada yaşayan köpek, okulun maskotu haline gelmiş durumda. Şöhretine rağmen  emektar köpeği tanımayan öğrenciler de var. Kimileri Raki’den habersizken, kimileri Raki’nin öldüğünü sanıyor. O ise ilerleyen yaşına rağmen öğrencilere yoldaşlık etmeye devam ediyor.

Rivayetler Bile Var

Emektar Raki’nin heykeli hakkında öğrenciler arasında rivayetler bile dolaşıyor. Bazı öğrenciler okulun en eskisi olduğu için, bazıları ise espri amaçlı  heykelinin dikildiğini düşünüyor. Bir öğrencinin rivayeti ise “Okulun inşaatından beri buradaymış. Daha sonra vefat edince heykelini dikmişler,” diyerek Raki’yi öldürüyor.

Kimi öğrencilerin  Raki’nin akşamları kendilerini metrobüse kadar  bırakıp geri döndüğünü söylüyorlar. Bazı öğrenciler ise ne Raki’den ne de heykelinden habe rdar hatta öldüğünü sanan bile var.

“Okulun inşaatından beri buradaymış duyduğum kadarıyla daha sonra vefat edince heykelini dikmişler.

Heykelin neden dikildiğiyle ilgili farklı rivayetler de var.

“Ayakta heykelini yapmışlar, genelde pek ayakta görmediğimiz için.”

“Valla okulun en eskisi olduğu içindir herhalde.”

“Artık okulun simgesi, maskotu olmuş gibi bir şey.”

“…”

“Espri amaçlı da olmuş olabilir ya da geyik muhabbeti amaçlı.”

Raki’nin öyküsü Holiwood filmlerini aratmıyor…

Kampus içine yaşarken heykeli dikilen Raki’nin öyküsü ünlü Hollywood filmi Hachiko’nun konusuyla büyük benzerlikler taşıyor. Sahibi olan profesörü her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya yürüyen sahibine eşlik ediyor. Tam 10 yıl boyunca Tokyo metrosunun Shibuya istasyonun kapısına gidiyor Hachiko. 12 yaşında ise metronun kapısında ölüyor. Bugün Tokyo’ya gidenler Shibuya istasyonunda Hachiko’nun heykeliyle karşılaşıyorlar.

“Sadakatin sembolü”
Raki’nin heykelinin altındaki levhada şu ifadeler yer alıyor: “2003’te ‘Bu arazinin sahibi benim’ dercesine dikildi karşımıza. Adeta kraldı, kral olarak kaldı. Bu heykel, kurumu benimseyerek sadakatle ahde vefanın sembolü olarak dikilmiştir.”

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here