GÖZ’ÜN 11.SAYISI ÇIKTI

0
927

İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı Muhabirleri tarafından 2011 yılından bu yana düzenli aralıklarla yayımlanan Göz Dergisi’nin 11 sayısı çıktı. Derginin 11. sayısının kapak konusunda dünyayı sarsan COVID-19 pandemisi ele alınıyor.

“Biz Yaşar Kemal’in Fikret Otyam’ın izinden giderek hayata tanıklıklarımızı öyküsel röportaj yazılarımızla dile getirdik,” şeklinde konuşan İAHA’nın genç muhabirleri, Göz dergisinin 11. Sayısının öyküsünü şöyle anlatıyorlar:

GÖZ dergisi 11’inci sayısı için yaptığımız ilk haber toplantısında birçok konu gündeme geldi. En heyecanlandıran önerilerden biri o günlerde medyada da sıklıkla işlenen deprem konusuydu. Yaşadığımız şehir büyük bir deprem gerçeğiyle karşı karşıyaydı ve beklenen İstanbul depremini GÖZ dergisinin sayfalarına enine boyuna ele alma isteğindeydik. Ne var ki, o günlerde hiç beklemediğimiz bir olay cereyan etmişti ve Türkiye sınırları içerisinde binlerce sığınmacı Avrupa’ya gidebilmek için Edirne’ye doğru yola koyulmuştu. Eşi benzeri görülmemiş bir insan seli sınırı geçmek ümidiyle yollara dökülmüştü. Genç Muhabir arkadaşımız Merve Gürbüz, “Bir çocuk hatırlayacak” başlıklı yazısı ve etkili fotoğraflarıyla bu “umuda yolculuğu” sizler için dergimizde kaleme aldı ve görüntüledi.

“Tabii 2020 yılında gündem dur durak bilmiyordu, bir yandan kadın cinayetleri, yoksulluk, çevre sorunları, ölüm oruçları, etnik ve siyasi tartışmalar … Ne yazık ki geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan GÖZ dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kayıhan Güven ise GÖZ’ün bu sayısını da ulusal basının gündeminden uzaklaşıp, ana akım medyanın görmediği ya da gündem yoğunluğundan göremediği daha insan ve toplum merkezli bir noktaya taşımak niyetindeydi. Biz bunca gündem karmaşası içinde GÖZ dergisi için koşuştururken tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ülkemize de ulaşmıştı ve bizler de herkes gibi çalışmalarımıza kısa sürede olsa ara vermek durumunda kalmıştık.  Gazetecilik yapmak hiç de kolay olmadı bu zor süreçte. ‘Koronavirüs Kıskacında İtalya’, ‘COVID-19 ve Biz’ ve ‘Sessiz Sedasız İstanbul’ başlıklı haberlerle pandemi sürecine de yer verdik dergimizde.”

GÖZ, Genç İletişimciler Yarışması Yazılı Dalda Bu yıl da Finalist

GÖZ dergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da Aydın Doğan Vakfı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti iş birliğiyle 31’inci kez düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması’nda yazılı dal kategorisinde finale kaldı. Her yıl yaklaşık 37 üniversitenin iletişim faküllerinin katıldığı yarışmada bu yıl Gazetecilik bölümü öğrencileri ve İAHA Muhabirleri Büşra Özbakan ve Gamze Polat “İstanbul’un saklı bir modern sanat müzesi: İMÇ” başlıklı haberleriyle yazılı dal- haber –haber araştırma kategorisinde yarıştılar. Yarışmanın ödül töreni 16 Mart 2021 Salı günü Aydın Doğan Vakfı Youtube hesabından canlı olarak yayınlanacak.   ​

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here