Profesyonel fotoğrafçılığın sonu mu geldi?

0
1227

Artık fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesine gerek yok. Bunun yerine hemen hemen neredeyse herkesin cebinde bulunan akıllı telefonlar var. Gerek pratikliği gerekse ekipman sıkıntısı bulunmayan akıllı telefonlar hızla fotoğraf makinelerinin yerini doldurmaya başladı. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlar neredeyse bir profesyonel fotoğraf makinesi kadar iş görür oldu. Çıkan her yeni modelde eklenen özellikler, bununla birlikte gelişen fotoğraf çekme kalitesi ve özellikleri ile herkes birer “mobil fotoğrafçı” oluverdi.

Peki, nedir bu mobil fotoğrafçılık? Mobil fotoğrafçılık, fotoğraf sanatının bir akıllı telefon veya mobil cihaz kullanılarak uygulanması olarak adlandırılıyor. Bu fotoğrafçılık türü bir anı yakalamak için gizli, samimi ve her zaman erişilebilir olmasından dolayı günümüzde fotoğrafçılığın geleceği olarak kabul ediliyor. Peki bütün bu özellikleriyle mobil fotoğrafçılık, profesyonel fotoğrafçılığın sonunu getirebilir mi? Fotoğrafçı Recep Arıcı’ya sorduk:

Fotoğrafçı olmak istemenizin nedeni neydi?

“Aslında fotoğrafçılık eskiden çok fazla popüler değildi. O yüzden benim için rol model alabileceğim birisi olmadı. Sadece bu işe çok fazla meraklı ve istekliydim. Bu kadarı da benim için yeterli oldu.”

Fotoğrafçılığa başladığınızda bu kadar ilerleyip işlerinizi büyütebileceğinizi düşünüyor muydunuz? Yoksa sizin için sadece bir hobi olarak mı başladı?

“Tabii ilk başta fotoğrafçılık benim için bir hobi olarak başladı. Fakat zaman geçtikçe ve hem fotoğrafçılık hem ben hem de işler gelişmeye başlayınca artık fotoğrafçılık benim için bir hobiden çok işe dönüşmeye başladı.”

Seminerlerde verdiğiniz eğitimlerde katılımcılara ne gibi fotoğraf tüyoları veriyorsunuz?

“Aslında bu konu tüyodan ziyade çalışma ve yeteneklerini geliştirmeyle alakalı. İnsanlara tüyo vermekten çok onları heveslendirmek ve kendilerini geliştirme konusunda isteklendirmek her açıdan daha yararlı olacaktır. Tabii ki küçük tüyoların yararları dokunacaktır ama kişide bu iş ile ilgili heves ve istek yoksa bu tüyoların işe yarayabileceğini söylemek pek de doğru olmaz açıkçası.”

Peki, neden Fotoğrafçılık?

“Öncelikle insanın hobi olarak yaptığı şeyin bir anda bir işe dönüşmesi çok güzel bir şey. Çünkü, ilk olarak sevdiğin işi yapıyorsun. Diğer yandan fotoğraflara kendi görüşünü yansıtıyorsun, ışığı istediğin gibi kullanıyorsun, her alana farklı bir gözle bakıyorsun, yani daha ne olsun ki… Ha bir de tabii ki yaşamak için insana bir iş de lazım. Bana da sevdiğim işi yapmak nasip oldu.”

Şimdi son soru ve aslında bizim için en önemlisi “mobil fotoğrafçılık” konusu. Sizce bu durum profesyonel fotoğrafçılığın sonu olabilecek mi?

“Mobil fotoğrafçılık dediğimiz olay aslında tamamen farklı bir şey. Daha pratik olması, ekipman taşıma sıkıntısı olmaması vs. Hoşuna giden bir şey mi gördün mesela hemen çıkar telefonunu cebinden çek fotoğrafını. Ama bütün bunlar bir yana mobil fotoğrafçılık dediğimiz bu olayın, profesyonel fotoğrafçılığın sonu olma düşüncesinin söz konusu bile olabileceğini düşünmüyorum. Muhtemelen mobil fotoğrafçılık, hobi olarak yapılacak bir olay olarak kalacaktır.”

Haber: Hasan Alp Arıcı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here