ÜNİVERSİTEYE AÇILAN MEYDAN

0
863

Anlı şanlı İstanbul Üniversitesi’nin baktığı koca meydanın adı Bayezit Meydanı mıdır, yoksa Bayazıt mıdır, yoksa Bayezid midir? Ne dersiniz? Meydanı süsleyen caminin Sultan II. Bayezid tarafından inşa ettirildiği düşünülürse, meydana Bayezid Meydanı demek daha doğru olmaz mı?

1501-1505 tarihleri arasında inşa ettirilen cami şimdilerde tarihinin en büyük restorasyonunu geçiriyor. Bilenlen bilir, caminin hemen dibinde küçük tezgahlarda tespihler, eski saatler, nuh-u nebiden kalma fotoğraf makineleri, eskiden kalma ne varsa satılırdı. Artık satılmıyor. Meydandaki yüzyıllık çınar altındaki kulübeden çıkan efendi giyimli zabıtı memuru dedi ki:
“Buradaki satıcılar gelen geçeni rahatsız ediyorlarmış, öyle olunca biz de yasakladık.” İyi mi olmuş kötü mü, bilinmez ama meydanının ruhu zedelenmiş sanki. Sahaflar Çarşısı’nın bir kapısının açıldığı meydanda inler cinler top oynuyorlar artık.

Meydanın bir köşesinde Bayezid Kütüphanesi yer alır. Bir zamanlar İstanbul Üniversitesi’nden yolu geçenler saatlerini, günlerini bu tarihi kütüphanede geçirmişlerdir. Devlet tarafından ilk kütüphane olan Bayezid Kütüphanesi’nde 500 binin üzerinde kitap, basılı eser bulunuyor. Görme engelliler için sesli kitap uygulaması yapılıyor. Restorasyon sonrası en iyi yapılar arasına girmiştir.

Meydanın yeniden onarılan merdivenlerini tırmanarak İstanbul Üniversitesi’nin görkemli kapısına yaklaşalım. Kapının en üst tarafında Sultan Abdülaziz’in tuğrası yer alıyor. Altındaysa Arapça yazılmış Fetih suresinin 1.ve 3. ayetleri. Sağ tarafında:” Biz sana apaçık bir fetih yolu açtık” sol tarafında: ”Seni kıymetli bir zaferle destekledik”, ortasındaysa Daire’i Umur-ı Askeriyye yazıyor.

Görkemli kapıdan girdiğinizde ağaçlı uzun yol sizi karşılıyor. Kapıdan girer girmez solda dikkatlerden uzak bir küçük plaketle karşılaşıyorsunuz. Alman Cumhurbaşkanı Richard Weizsaecker’in bizzat gelerek açılışını yaptığı 29 Mayıs 1986 imzalı plaketi birlikte

okuyalım:

“Devlet Başkanı Atatürk’ün öncülüğünde Alman öğretim üyelerine 1933-1945 yılları arasında kucak açan Türk milleti onun akademik

kuruluşlarına Alman Milleti adına şükranlarımla.”

Nazilerden kaçan önemli Alman hocaları Türkiye kabul etmişti, Alman hocalar İstanbul ve Ankara Üniversitelerinde önemli dersler vermişler kürsüler kurmuşlardı. Dileyenlere o günleri yaşamış ünlü Alman hoca Prof.Dr.Ernst Hirschi’in Türkçe anılarını önerelim.

Bahçede İstanbul’un her tarafından görülen yangınları gözetlemek için kurulan Bayezid Yangın Ku

lesi’nin yanından geçiyorsunuz. İstanbulluların hatırındadır. Hava güzel olduğu zaman kule mavi, sisli olduğu zaman sarı, yağmurlu olduğu zaman yeşil, hava karlı olduğu zaman kırmızı yanar.
İstanbul Üniversitesi’nin merkez binasını dolaşırken Hukuk Fakültesi’nin devasa l. sınıfına rastgeliyorsunuz. Bu sınıfın kürsüsünden Prof.Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Hüseyin Nail Kubalı, Prof.Dr.Türkan Rado, Prof.Dr. Ziya Umur bugün yaşı kemale ermiş hukukçulara seslendiler. Günümüzde üniversite giriş sınavlarının TV’deki yansımaları da bu devasa sınıftan geçiyor. Hukuk’un avlusuna çıktığınızda tam karşınızda Mimar Sinan’ın Süleymaniye Camii tüm heybetiyle durmaktadır.

Bayezid Meydanı hiç güvercinsiz olur mu? Her daim sizi beklerler. Bir avuç yem beklerler. Yeminizi atın sonra karar verin. Kumkapı’ya denize doğru eski bir mahalleye mi ineceksiniz; yoksa Kapalıçarşı’ya doğru mu yollanacaksınız; yoksa Mercan’a doğru mu yöneleceksiniz; yoksa Sahaflar Çarşısı’na dönüp yeni kitaplara mı göz gezdireceksiniz?

HABER : YAREN TOP

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here