YAKIN TARİHİ YAZAN DAKTİLOLAR MÜZEDE

0
912

Bilgisayarlı dönem öncesi neredeyse tüm ofislerde, gazeteci ve yazarların evlerinde de bulunan daktilo artık tarihe karıştı. İstanbul Aydın Haber Ajansı muhabirleri, antika daktilolarla bir müze açtı.

Teknolojiye yenik düşen “yazma aracı” daktilolara, artık sadece antikacılarda veya bazı köşelerde “geçmişten hatıra” olarak rastlanıyor. Hatta bugün çocukluktan gençliğe adım atanlar daktiloyu tanımıyor bile. Bilgisayarın günlük hayatımıza girmeden önce neredeyse tüm ofislerde ve bazı meslek sahiplerinin evlerinde de bulunan daktilolar devrini tamamladı ve yok olup gitti.

İstanbul Aydın Haber Ajansı muhabirleri yaz çalışması kapsamında, buldukları daktiloları topladılar ve İstanbul Aydın Üniversitesi R Blok -2’nin koridorunda Nostaljik Daktilo Müzesini açtılar.

İLK DEFA DOKUNDULAR

Müzede 1910’lu yıllardan günümüze kadar gelmiş olan Torpedo, Adler, Sılver Reed, Hermes, Erika gibi geçmişe damgasını vurmuş 6 adet daktilo bulunuyor. Muhabirler çağımıza ayak uydururken geleneksel medyayı da unutmamak için İstanbul’da bulunan antikacılardan daktiloları araştırmaya başladılar ve buldukları antika daktiloları R Blok -2’nin koridorlarında sergilemek üzere getirdiler. Daktilolar, öğrenciler ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi topladı. Gelen öğrenciler ve ziyaretçiler hayatlarında ilk defa daktiloya dokunma ve yazı yazma fırsatı yakaladılar.

Haber ve Fotoğraflar: Sinan Daşpınar (İAHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here